Black tie


V případě smokingu můžeme říct, že to nejsou jen šaty, které dělají člověka, ale také je to člověk, který dělá šaty a je s nimi nerozdělitelně spojený. Smoking je potřeba nosit s jemnou nonšalancí, abyste v něm působili přirozeně a charismaticky. 

Black Tie - nesmírně elegantní oděv, který dokáže každého muže přeměnit na dokonalého gentlemana. Po ústupu fraku je smoking nejslavnostnějším pánským večerním oblekem. Nošení smokingu si však vyžaduje bezchybnost - tento dress code je nejpřísnější na detaily. Experimenty v tradičním Black Tie se tedy rozhodně nevyplácejí. Prostor na ně dostávají páni, kteří mají na pozvánce napsáno Black Tie Optional nebo Creative Black Tie, což je volnější forma Black Tie. 

Smoking

Je charakteristický kontrasty a zrcadlovými (saténovými) klopami. Dvouřadé, či jednořadé sako musí mít saténové, špičaté nebo šálové klopy a musí být z jemné látky, protože je určeno do interiéru. Kalhoty mají po stranách saténový lampas a jsou bez manžety. Smoking je černý, nebo v barvě půlnoční modré. Připouští se jediná výjimka, a to je bílé sako, které se může nosit v létě v kombinaci s černými kalhotami. Smoking oblékáme vždy až po šesté hodině večerní na příležitosti, na které se vyžaduje (plesy, koncerty, premiéry a večírky s pozvánkou ,,Black Tie”).

Košile

Musí být bílá s dvojitými manžetami a skrytým zapínáním, nebo může mít knoflíky zdobené - jako manžetové knoflíky. Nejběžnější je bílá košile s klasickým límečkem. Může být použitá také bílá košile s frakovým límcem s piqué náprsenkou nebo hladká košile se záložkami. 

Motýlek

Pro tradiční Black Tie volte jedině černého motýlka. Ten by měl být vyrobený ze stejného materiálu jako klopa saka. Ideální volbou je přírodní hedvábí, které působí luxusněji. Toto je jediná součást smokingu, kde je prostor pro trochu kreativity - motýlek si můžete zavázat různými způsoby. Samozřejmě si můžete koupit také hotový (již uvázaný) motýlek, který Vám ulehčí mnoho práce. Touto volbou se však dobrovolně vzdáte toho nejvyššího levelu, kterého můžete smokingovým outfitem dosáhnout.

Boty

Lakované boty typu oxford na tenké kožené podrážce - volit byste měli pouze z lakované černé kůže s nízkým profilem a ideálně nedělenou špicí. Nezapomeňte si k nim vzít dostatečně vysoké černé ponožky. Méně dostupnými, jemně extravagantnějšími, povolenými jsou také tzv. Pumps - mokasíny s vysokým leskem a mašlí. 

Manžetové knoflíky 

Ve zlaté, či stříbrné barvě nebo také v kombinaci s drahokamy. Tradiční jsou jak černé onyxové, lemované zlatem nebo stříbrem, tak i perleťové. 

Šerpa

Smokingový pás, jednoduchý a lineární, který není nejdůležitějším doplňkem, ale dodá obleku větší šmrnc. Pokud použijeme smokingovou šerpu (cummerbund) klopy, smokingový pás a motýlek by měly být ze stejného materiálu. 

Dalšími doplňky mohou být také černé hedvábné šle, bílý kapesník do náprsní kapsy ideálně složený na ,,president typ”. Kabát ke smokingu kombinujte vždy tmavý a šál hedvábný, černý. Hodinky k tomuto dress codu nechejte doma, protože ke smokingu náramkové hodinky nepatří - hostitel Vás pozve na akci, kterou si máte užít bez časového stresu…

Tohle by se Vám mohlo líbit

Co je nového ve světě OTTO BERG