Cestou funkčního minimalismu


Důležitým tématem posledních let se stává udržitelnost a zájem o původ výrobků, které spotřebitel doplní do svého šatníku. Téma minimalismu se stává stále intenzivnější a aktuálnější.

V této příručce se naučíte, jak získat základní vybavení Vašeho šatníku. Jde o to, abyste byli co nejvíce minimalističtí a skutečně vybírali jen ty kousky, které potřebujete. 

Kolik kusů oděvu muž potřebuje a jak si může sestavit šatník, který je možné použít různými způsoby a zároveň nikdy nebude nudný? - Odpověď je Capsule Wardrobe. 

Co je to šatní skříň?

Dříve než začnete, měl by se tento pojem vysvětlit. V původním slova smyslu je šatní skříň minimálním počtem nezbytných oděvů, které nikdy nevycházejí z módy, a proto jsou vždy nositelné. Pilíře šatníku, který tvoří dokonalé jádro - přesně to, co potřebujete.

Základní vybavení pro muže ve 4 krocích

K zajištění základního vybavení Vašeho šatníku jsou potřebné čtyři kroky. Na konci této příručky najdete seznam minimalistických šatníků pro muže, založených na různých stylech. 

1. Oblečení, které vyhovuje životnímu stylu

Váš životní styl má obrovský vliv na Váš výběr oblečení. Jako bankéř potřebujete více obleků, jako sportovec potřebujete více funkčního oblečení, jako student potřebujete více neformálního oblečení atd. Ve skutečnosti je to celkem logické, ale stále byste měli přemýšlet o tom, jak vypadá Váš osobní styl a jaké má požadavky. Také se vyplatí podívat se do Vašeho současného šatníku a zjistit, co často nosíte a co nosíte zřídkakdy. Rychle určíte, kterým směrem se bude ubírat, a zda byste se měli více zaměřit na oblečení pro volný čas, nebo pracovní oblečení.

2. Správné základy

Základní kousky jsou nevyhnutelné pro vytvoření minimalistického, ale všestranného pánského šatníku. Jsou jádrem šatníku na kapsle a nabízejí základ pro všechny kombinace. Základními vlastnostmi, kterým by měly kousky podléhat jsou: jednoduchost, kvalita, nadčasovost. 

Můžete také zvolit výraznou barvu nebo jemně extravagantnější model. Univerzální šatník jeden nebo dva kousky určitě zvládne.

3. Barvy jsou rozhodující 

Jak rozmanitý a zároveň univerzální bude Váš šatník určuje paleta barev, které zvolíte. 

Základy budujete ve 2 - 3 neutrálních barvách, které jsou snadno kombinovatelné - odstíny hnědé, šedé a námořnické. Jemnější odstíny jsou vhodné pro saka a kalhoty. 

Následně vyberete 2 - 3 zvýrazňující barvy, které odpovídají předcházejícímu výběru. Ty můžete využít na košile, trička nebo doplňky.

Výhodou je shoda barevnosti a prakticky můžete kombinovat jakýkoliv kousek s kterýmkoliv. 

4. Správný vzorec 

Pokud chcete, aby byl Váš šatník ještě více univerzální, můžete použít také klasické vzory jako je káro nebo proužky. Tyto vzory Vám dávají více možností a tvoří vyšší atraktivitu jednotlivých outfitů. Ve vzorech klidně přidejte na intenzitě výraznosti. 

Kolik oblečení potřebujete? - seznam

Odpověď na tuto otázku je obecně složitá, protože v tom hraje velmi důležitou roli osobní styl. V seznamu uvádíme absolutně nejdůležitější kousky pro muže.

CASUAL

bílé tričko, černé tričko

bílá lněná košile, bledě modrá polokošile

modré džíny, černé džíny, camel chinos

černé boty, bílé tenisky

béžový svetr

úpletové modré sako, úpletové šedé sako

přechodná bunda v neutrální barvě

FORMAL

bílá košile, světle modrá košile

tmavě modrý oblek, černý oblek, námořnický oblek

černé kožené boty, hnědá kožená obuv

černý pásek, hnědý pásek

modrá hedvábná kravata, červená hedvábná kravata

univerzální kapesník

tmavý plášť, černý kabát

tmavě šedý svetr

Tohle by se Vám mohlo líbit

Co je nového ve světě OTTO BERG