Na co se zaměřit při nákupu nového obleku?


Důvody k nákupu nového obleku jsou u každého jiné - pozvání na svatbu nejlepšího přítele, vlastní svatba, změna povolání, nebo jen doplnění Vašeho osobního oblekového repertoáru.

Ať už zvažujete koupit oblek na jakoukoliv příležitost, považujte to za investici do Vašeho vlastního vzhledu. Při rozvážné a uvědomělé koupi Vám může oblek dělat reprezentativního společníka velmi dlouho. Pánská móda má totiž tu výhodu, že na nejbližší dobu je ve své vlastní podstatě nadčasová a nepodléhá výrazným módním trendům.

Střih obleku je klíčový

Nejdůležitější je především vhodně padnoucí oblek na Vaši postavu. Při zkoušení konkrétního modelu je proto dobré vše konzultovat s kvalifikovaným prodejcem, nebo si s sebou přivést objektivního partnera, kterému není téma oblekových záležitostí cizí.

Ramenní výstuž na saku by měla tolerovat a jen jemně dotvářet přirozenou linii ramen a klopa by se na hrudníku měla pěkně usadit bez lomů. Délky rukávů, spodního okraje saka a kalhot je možné korigovat prostřednictvím zkrácených či prodloužených velikostí nebo korekcí s využitím krejčovských úprav. Určitě nepodceňujte pas a sed kalhot. Všechny stanovené parametry, jak má oblek správně sedět by měly být splněné, jelikož zásadně určují, jak budete v obleku vypadat a jakou budete mít v obleku proporčně vyváženou postavu.

Zadní rozparky na obleku mohou určovat lehkost pohybu a pocit pohodlí. Volnost pohybu a pružnost se zvyšuje výběrem dvojího zadního rozparku v zadní části saka. 

Materiál je ukazatelem životnosti obleku

Kromě správného přizpůsobení střihu k postavě hrají při koupi obleku důležitou roli také materiály. Právě ty jsou rozhodující v otázce - jak dlouho oblek vydrží. Preferují se obleky vyrobené z přírodních vláken, přičemž opodstatněný malý podíl umělých vláken není výlučně nežádoucí. Přírodnímu vláknu ve vyvážené míře dokážou poskytnout vlastnosti, kterými samo nemusí disponovat v dostateční míře jako např. elasticita, či nižší mačkavost. Oblek ze 100% vlny je však univerzálním pro pohodlné nošení a je odrazem nejvyšší kvality na cenově dostupném trhu. 

Dalším údajem o kvalitě materiálu je uvedení dodavatele látky. Je-li tento údaj viditelný přímo na produktu, pravděpodobně půjde o prominentního dodavatele s bohatou tradicí ve vývoji materiálů. Není-li údaj uveden, avšak nám na tuto otázku dokáže prodejce odpovědět, potvrzuje to korektnost vůči kupujícímu, zodpovědné a transparentní spolupráce značky při výběru svých dodavatelů.

Podstata zpracování obleku

Fit materiál, ale také kvalitní zpracování určuje, jak se oblek bude časem přizpůsobovat Vašemu tělu. Tkaní látky je často předmětem osobních preferencí, protože hraje v celkovém vzhledu obleku důležitou roli. Vzory v obleku vznikají vzájemným prolínáním různobarevných nití různými způsoby. Uměním výrobců je vytvoření vzájemné návaznosti látky jednotlivých částí, z nichž se oblek skládá, i při komplikovaných vzorech, jako je káro či keprová vazba. 

Jestliže máte na výběr, jak je materiál v obleku navzájem spojený, upřednostňujte šití před lepením - zvyšujete tím pružnost a příležitost obleku dýchat. 

Na závěr je potřeba objasnit jeden předsudek. Polo-podšité obleky nejsou nevyhnutelně levnější než obleky s podšívkou. Vyrobit nepodšitý oblek, který má vystavený šev a střih materiálu je ve skutečnosti mnohem náročnější. 

Tohle by se Vám mohlo líbit

Co je nového ve světě OTTO BERG